Ostroga piętowa – jak to leczyć?!

Mam diagnozę – to co teraz?

Ostrogę piętową da się leczyć! Metod jest kilka, a ich zastosowanie jest indywidualne i zależy od poziomu zaawansowania schorzenia. Leczenie musi przebiegać kompleksowo.

  • Regularnie ćwicz stopy (zapytaj o nie swojego fizjoterapeutę lub zerknij poniżej) – pamiętaj, że ćwiczenia powinny brać pod uwagę ewentualne wady stóp tak, by nie dopuścić do ich pogłębienia.
  • Rozciągaj się! – w tym przypadku stopy i łydki.
  • Roluj swoje stopy (wystarczy twardy roler, piłeczka lub nawet butelka wody).
  • Czasowo ogranicz aktywność fizyczną, zwłaszcza tę, która obciąża dolne kończyny.
  • Schładzaj miejsca objęte zapaleniem (masaż kostkami lodu, okłady chłodzące).
  • Zadbaj o odpowiednią wagę – jeśli masz nadprogramowe kilogramy to niezwłocznie rozpocznij z nimi walkę.
  • Zaprzyjaźnij się z tapingiem!
  • Odpowiednio dobierz obuwie – z elastyczną podeszwą (byle nie płaską!) i zapiętkiem. Pomyśl również o indywidualnych wkładkach ortopedycznych, by chronić swoją stopę przed dalszymi uszkodzeniami.
  • Zaufaj fizykoterapii – zabieg fali uderzeniowej powinien skutecznie poradzić sobie ze schorzeniem. Zadowalające efekty można również osiągnąć za pomocą krioterapii, ultradźwięków, magnetoterapii czy jonoforezy.
  • Doustnie możesz zastosować niesterydowe leki przeciwzapalne, jednak nie bierz ich dłużej niż 2-3 tygodnie. Pamiętaj, by skonsultować to ze swoim lekarzem!

Jeśli wszelkie powyższe metody nie przynoszą rezultatów to, w ostateczności, lekarz może zalecić leczenie operacyjne, opierające się na wycięciu wyrośli kostnej. Jednak podlega mu niewielki procent pacjentów i jest on stosowany po okresie 6-12 miesięcy regularnego stosowania leczenia zachowawczego.

Warto również wypróbować terapię manualną holistyczną, której założenia zostały opracowane przez dr. Andrzeja Rakowskiego. Zapytaj o nią wykwalifikowanego fizjoterapeuty.

Działam! – ćwiczenia na ostrogę piętową.

Masaż stopy

Użyj piłeczki tenisowej, golfowej lub niewielkiej piłeczki do masażu. Połóż ją na ziemi i turlaj przyciskając do niej stopę. Możesz również uciskać wrażliwe miejsca.

Pamiętaj – ma boleć! Po prawidłowo wykonanym masażu odczujesz ulgę.

Rozciąganie łydek

Stań przodem do ściany i oprzyj na niej ręce. Zrób krok w kierunku ściany. Przednie kolano powinno być lekko ugięte, tylna noga prosta. Nie odrywając tylnej pięty od ziemi, pochylaj się, kierując klatkę piersiową w kierunku ściany. W łydce tylnej nogi powinno być odczuwalne lekkie rozciągnie mięśni. Trzymaj pozycję przez 15-20 sekund. Następnie zmień nogę. Powtórz układ 4-5 razy.

Rozciąganie łydki za pomocą taśmy lub paska.

Rano, najlepiej zaraz po przebudzeniu, wykonaj siad prosty, zahacz paskiem lub taśmą o przedstopie (pamiętaj, żeby taśma nie była zbyt rozciągliwa). Pozostawiając cały czas nogę wyprostowaną, trzymaj pasek w rękach i przyciągaj do siebie aż poczujesz lekkie rozciąganie w łydce. Pozycję utrzymuj przez 30-60 sekund. Staraj się wykonywać to ćwiczenie 2-3 razy dziennie.

Zmagasz się z bólem podeszwy stóp? Szukasz sposobów na poradzenie sobie z ostrogą piętową? Zgłoś się do specjalistów z FizjoSanat! U nas uzyskasz potrzebną pomoc!