Kinesiotaping – co to jest i czy daje jakieś efekty?

Kinesiotaping – czyli plastrowanie dynamiczne – dokładnie naklejanie elastycznych taśm w miejsca dotknięte problemami. Brzmi niedorzecznie? A działa!

Na czym to polega?

Tę metodę stworzył japoński chiropraktyk dr Kenzo Kase, a sama koncepcja w ciągu ostatnich 10 lat zdobyła rzeszę fanów. Sama metoda polega na oklejaniu ciała specjalnymi taśmami tak, by zwiększyć przestrzeń między skórą a mięśniami. Dzięki temu zmniejsza się napięcie mięśni i zapewnia im lepsze ukrwienie, zwiększając tym samym ich siłę. Co ciekawe, same plastry nie posiadają żadnej substancji farmakologicznej, która przenikałaby przez skórę. Skutkiem czego jedynie wspierają naturalne możliwości lecznicze Twojego organizmu. Pokryte są jedynie klejem medycznym, który ma za zadanie utrzymać taśmy na odpowiednim miejscu.

Brzmi jak magia? Czarować też trzeba umieć!

hoć sama metoda brzmi banalnie, to wcale taka nie jest. Zdecydowanie nie zaleca się zabawy taśmami samemu. A dlaczego? No dlatego, że jeśli metoda ma przynieść oczekiwane efekty, trzeba posiadać wiedzę zarówno z budowy ludzkiego ciała i leczenia schorzeń, jak i z samego działania taśm dynamicznych. Nieumiejętne ich przyklejenie nie przyniesie żadnych efektów i ulgi w bólu, a o to nam przede wszystkim chodzi. Sama terapia musi zostać poprzedzona wieloma badaniami, testami, które wskażą prawdziwy obszar dysfunkcji. Czasem ból ręki może być spowodowany urazem kręgosłupa i tylko specjalista jest w stanie dostrzec tę korelację.

Co ciekawe, kinesiotaping jest często szybszy niż leki przeciwbólowe. Przy umiejętnej technice efekty można poczuć prawie natychmiast, a ból, jeśli nie znika, zostaje przynajmniej zredukowany. Skuteczność terapii może zostać oceniona przez tzw. test odpowiedzi mięśniowej.

Wybieram taśmy! Tylko na co mi one pomogą?

Lista wskazań do kinesiotapingu jest długa, zwłaszcza że metoda posiada niewiele przeciwwskazań.

Skupmy się jednak na tych najważniejszych:

  • Bóle wszelkiego rodzaju (kręgosłupa, kończyn, mięśni).
  • Urazy i kontuzje (skręcenie stawu, naderwania, naciągnięcia).
  • Wady kręgosłupa i klatki piersiowej.
  • Dolegliwości związane z obrzękami limfatycznymi (zwłaszcza pomocne u kobiet).
  • Zwyrodnienia.
  • Zespoły bólowe kręgosłupa i kończyn.
  • Napięcie mięśniowe.
  • Terapia pacjentów neurologicznych.
    I wiele, wiele innych.

Efekty

Skuteczność stosowania taśm dynamicznych jest potwierdzona przez wielu terapeutów i ich pacjentów. Metoda niemal natychmiastowo zmniejsza lub niweluje ból. Same taśmy często nazywane są przeciwbólowymi i radzą sobie nawet tam, gdzie zawodzą tabletki.

Dzięki miejscowej poprawie krążenia i napływowi krwi organizm szybko pozbywa się zbędnych elementów przemiany materii i usprawnia się jego metabolizm.
Kinesiotaping świetnie sprawdza się również w niwelowaniu obrzęków limfatycznych, zmniejszając opuchliznę.
Metoda ta jest w pełni bezpieczna, także można ją śmiało stosować nawet u dzieci – w korekcji ustawienia kończyn czy wspomaganiu mięśni. Przy czym taśmy można dostać w szerokiej gamie kolorów i wzorów, co u każdego malucha wywoła uśmiech na twarzy.

Świat plastrowania dynamicznego skrywa wiele tajemnic – jeśli szukasz specjalisty w tej dziedzinie, zgłoś się do FizjoSanat. Doradzimy i pomożemy Ci uporać się z Twoimi schorzeniami!

1 thought on “Kinesiotaping – co to jest i czy daje jakieś efekty?”

Comments are closed.